ÖZÜÇLER BEYAZ PEYNİR

Her yerde bulunmasına rağmen, beyaz peynir Trakya Bölgesi’ne mal edilir. Marmara Bölgesi’nde olduğu kadar, Ege ve Orta Anadolu’da da kaliteli çeşitleri üretilen beyaz peynir, ülkemizin en çok tüketilen peyniri. Çanakkale’nin Ezine ilçesindeki ise en ünlüsü. Beyaz peynir, kahvaltının vazgeçilmez lezzeti olmakla kalmıyor, börek, salata, kek ve poğaçada da bolca kullanılıyor.

     
 

ÖZÜÇLER TULUM PEYNİRİ

Erzincan’ın dağlık bölgelerinde üretilen tulum peyniri, beğenilen peynir türleri arasında yer alıyor. Kıl keçisi tulumlara basılan peynir, yüzde 75-80 nem oranına sahip mağaralarda iki, üç ay bekletiliyor. Elazığ, Tunceli ve Konya bölgelerinde de üretilen bu lezzetli peynir, yörelere göre küçük lezzet farklılıkları gösteriyor.

     
 

ÖZÜÇLER TAZE KAŞAR PEYNİRİ

Taze kaşar peyniri pastörize inek sütünden üretilen, yarı sert yapıya sahip tabii peynir çeşididir. Mutfaklarda tüketimi yaygın olup hemen hemen her öğünde tüketilebilen bir peynir türüdür. Kahvaltıda tüketimi yanında özellikle tost ekmeği ile, çorbaların üzerine rendelenerek, kaşarlı köfte yapımı en başta olmak üzere daha birçok çeşit yemeklere katılarak tüketilir.

     
 

ÖZÜÇLER KEÇİ PEYNİRİ

Suni yem yemeyen, doğada beslenen keçi sütünden üretildiği için, pek çok hastalığın tedavi sürecinde yardımcı bir besin olduğu kabul edilir.

     
 

ÖZÜÇLER KÖY PEYNİRİ

Köy peyniri içerdiği yararlı maddeler ve yoğun kalsiyum nedeni ile özellikle de çocuklarda diş çürüklerinin önlenmesi ve diş gelişiminin daha sağlıklı sürmesini sağlamaktadır. Ayrıca böbreklere destek olduğu ve böbrek hastalıklarının iyileşme sürecinde daha yoğun tüketilmesi gerekirken vücudunda kırık ve çıkık bulunan kişilerin de köy peyniri tüketmeleri halinde iyileşme süreleri daha da kısalıyor.

     
 

ÖZÜÇLER DİL PEYNİRİ

Dil Peynirinin dilimlerinin dile benzemesi dolayısıyla bu ismi alan dil peyniri, güçlü ve keskin tadı olan peynirlerden hoşlanmayanların sevdiği bir tür. Tuzsuz, taze olarak tüketilen, kolayca liflere ayrılan dil peyniri, süt tadının yoğun olarak hissedildiği peynirlerden biri. Eğer aldığınız peynir kolay liflenmeyen, sert, tuzlu bir yapıya sahipse ve rengi beyaza yakın, hafif sulu değilse bilin ki kötü üretilmiş bir dil peyniri alıyorsunuz. Dil peyniri, sade olarak tüketildiği gibi domates ve salatalık ile de yenilebilir.

     
 

ÖZÜÇLER OTLU PEYNİR

Koyun sütünden üretilen Van’ın geleneksel otlu peynirine tadını, yabani sarmısak otu veriyor. Hazırlandıktan sonra toprak küplerde basılarak, kuru olarak ya da salamurada iki, üç ay dinlendirilmeye bırakılıyor. Otlu peynir, dayanıklı bir peynir çeşidi olduğu için uzun yola gidilirken, yolluk olarak kullanılmaya çok uygun.

     
 

ÖZÜÇLER TEL CİVİL PEYNİRİ

Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’de yağı alınmış sütle hazırlanan yumuşak bir peynir türü. Elle ovulunca iplik iplik olduğundan tele benzetilmiş. Diyet yapanlara uygun ancak tuz oranı yüksek. Tereyağı eklenmiş tavada, hafif ısıtıldıktan sonra üzerine yumurta kırarak yemenizi tavsiye ederiz.

     
 

ÖZÜÇLER ÖRGÜ PEYNİRİ

Örgü peyniri Diyarbakır ve Erzurum’a özgü normalden biraz daha tuzlu, yoğun, deliksiz yapıda ve saç örgüsü şeklinde tuzlu bir peynirdir. Tenekelerde bekletilerek olgunlaştırılır ve 6 ay kadar korunur.

     
 

ÖZÜÇLER LOR PEYNİRİ

Lor, yumuşak kıvamlı peynir altı suyunun pıhtılaştırılması ile elde edilen bir süt ürünüdür. Kısa ömürlüdür. Tuzlu veya tuzsuz olarak üretilebilir. En makbülü kaşar yapımı sırasında ortaya çıkan peynir altı suyundan elde edilenidir. Çünkü kaşar yapımı sırasında haşlama sırasında peynir altı suyuna bir miktar süt yağı da geçer.